NOWOŚCI CHAT
Olejniczak Jewgienij T. - Archipelag Khuruna [Książki]

Dodano:
2011-02-16 12:30:27

Język:
polski

Tytuł: Archipelag Khuruna
Autor: Jewgienij T. Olejniczak
Wydawca: Fabryka Słów
Miejsce wydania: Lublin
Data wydania: 12 marca 2010
Seria: Asy polskiej fantastyki
Format: doc
Wyobraź sobie książkę łączącą grozę z kryminałem. Książkę opowiadającą o tajemniczej, przedwiecznej kulturze, tworząc jej historię tak, jak Lovecraft mitologizował Stare Istoty. Książkę, której fabuła ma miejsce w XIX wieku, od Krakowa, przez azteckie Andy, aż po odmienne wymiary. Brzmi kusząco? Tym właśnie Archipelag Khuruna mógłby być.

Czego można się spodziewać biorąc do ręki Archipelag… Olejniczaka? Oczekiwanie powieści grozy jest uzasadnione samym wydaniem książki oraz streszczeniem na tylnej okładce. W występującym tam słowie "tajemnica" skrywa się również cicha zapowiedź poszukiwania wiedzy, prawdy, niczym w kryminałach. Czas akcji przynosi na myśl walkę odchodzącej, magicznej rzeczywistości romantycznej z widzianym przez "mędrca szkiełko i oko" światem pozytywizmu. Miejsce, w którym rozgrywa się fabuła, dodaje do tej mieszanki zapowiedź wątków wyzwoleńczych i powstańczych – w końcu XIX-wieczny Kraków to Galicja. Jak wygląda zderzenie tych antycypacji z literacką rzeczywistością?

Nie można odmówić książce Jewgienija Olejniczaka prób spełnienia tych, zamierzonych, bądź nie, zapowiedzi. Już od początku widać nawiązania do powieści kryminalnych i detektywistycznych w sposobie prowadzenia fabuły. Postać bohatera – emerytowanego komisarza policji i samozwańczego łowcy tajemnic – jak najbardziej współgra z patrzeniem na powieść przez taki pryzmat. To jednak nie koniec literackich odniesień. Kolejne, bardzo wyraźne, widać właśnie w tajemnicy stanowiącej treść fabuły – sekretnym Archipelagu Khuruna oraz jego mieszkańcach. Sposób, w jaki czytelnik zdobywa wiedzę o tym enigmatycznym świecie i ludzie, oraz skala przedstawiania informacji są właściwe dla prozy mitologicznej (opowiadania o Cthulhu, Starych Istotach, Shoggothach) Lovecrafta. Wreszcie zauważalna jest również charakterystyczna dla połowy XIX wieku problematyka przełomu dwóch epok – romantycznej i pozytywistycznej. Przeplatające się motywy naukowych i nadnaturalnych prób zrozumienia przemian zachodzących w świecie bohaterów budują w Archipelagu fabułę, idąc ramię w ramię z postępem w śledztwie.(...)

Źródło: ksiazki.polter.pl